I přes zpomalení ekonomiky a nejrůznější vládní omezení ceny nemovitostí dále rostou. Analyzovali jsme nabídky bytů v 7 největších městech Česka z posledního roku a zjistili, že všude jsou ceny výrazně vyšší než na podzim předchozího roku.
Vycházeli jsme z nabídek z toho důvodu, abychom byli schopni zohlednit stav nemovitosti, který v údajích na katastru není, a zároveň, aby data byla co nejaktuálnější (od doby, kdy se najde kupec, po zveřejnění transakční ceny na katastru běžně uběhne několik měsíců). Vědomi si toho, že ceny v inzerci mohou být nadhodnocené, jsem započítávali pouze nabídky, které v daném měsíci z realitních portálů zmizely a vždy jsme zohledňovali jejich poslední publikovanou cenu.
Aby data byla co nejvíce vypovídající, tak jsme porovnávali jen podobné nemovitosti a to byty o podlahové ploše od 60 do 90 m2 v osobním vlastnictví ve velmi dobrém stavu nebo po kompletní rekonstrukci. Vynechali jsme tak novostavby, které by mohly ve městech, kde se více staví, táhnou ceny nahoru.
Největší procentuální nárůst v uvedených městech jsme zaznamenali v Olomouci a Ostravě – přes 20 %. Naopak nejméně se změnily ceny v Plzni a v Praze.
Nutné je však poznamenat, že v hlavním městě stál 70metrový byt v osobním vlastnictví po rekonstrukci již loni v průměru přes 5,5 milionu Kč a to jsou ze statistiky vynechány ceny bytů v městských částech Praha 1 a Praha 2, kde jsou ceny ještě výrazně vyšší.
Důvodů pro růst cen i v současné nelehké době může být několik. Vliv budou mít i velmi nízké úrokové sazby u bank. Zásadní však bude bezesporu neustále se ztenčující nabídka. Z následujícího grafu je patrné, že lidé hledající byt v jakémkoliv ze zmíněných měst mají menší výběr, než v loňském roce.
Největší pokles počtu bytů na prodej byl v Olomouci a to zhruba o polovinu. Zároveň v tomto městě jsme zaznamenali i nejvyšší růst cen.
Tato data nám ukazují, že pokud se na realitním trhu něco zásadního nezmění, tak je pokles cen nemovitostí velmi málo pravděpodobný.