Prozkoumali jsme data z katastrálního úřadu o prodaných bytech a domech v předchozích dvou letech. Oproti roku 2019 se loni prodalo jen o 9 bytů více. U domů byl nárůst o více než 4 500. K nejvíce prodejům došlo tradičně v Praze a Brně. Naopak nejméně jich bylo stejně jako v roce 2019 v okresech Jeseník, Prachatice a Rokycany.
Katastrální úřad pravidelně zveřejňuje informace o všech prodaných nemovitostech v Česku. Ne všechny nemovitosti však změnily svého majitele formou klasického prodeje, jak napovídá údaj o typu listiny, který označuje dokument, na základě kterého došlo k převodu práv. Pro analýzu počtu prodejů jsme proto použili pouze ty, které mají uvedený typ “Smlouva kupní”. U domů jsme zahrnuly jen ty rodinné a rekreační s číslem popisným nebo evidenčním.
Pouze ve 3 okresech se loni neprodalo celkem ani 500 bytů a domů. Jsou jimi Jeseník, Prachatice a Rokycany. Naopak v Praze se jen bytů prodalo přes 16 000.
Ačkoliv Rokycany patří již delší dobu k místům, kde se nemovitostí prodává nejméně. Zároveň se jedná o okres, kde došlo meziročně k největšímu nárůstu, a to o 39 %. Počty prodaných bytů a domů se zvýšily o více než čtvrtinu i v okresech Strakonice, Karviná a Vyškov. Naopak o desetinu méně prodejů zaznamenalo Uherské Hradiště, Mělník, Tachov a Náchod.
Pronajímatelé bytů v centru Prahy se jich nezbavují
Po zaměření se na jednotlivé městské části v Praze jsme zjistili, že majitelé bytu v centru, které často slouží k ubytování turistů, je ani navzdory pandemie koronaviru nezačali prodávat. Na Malé Straně, Starém i Novém městě se prodalo loni méně bytů než v roce 2019, kdy bylo cestování bez problémů. Jedinou oblastí v centru, kde došlo k nárůstu, je Josefov. Zde se však loni prodalo pouhých 14 bytů a o rok dříve 11.
Nejvíce prodaných bytů bylo v Libni a na Žižkově. Největší nárůst zaznamenaly Dolní Měcholupy, kde se prodalo 5x více nemovitostí než v roce 2019. Celkem 250 bytů a 28 domů.
Katastrální území, kde soud v roce 2020 zabavil nejvíce bytů a domů
Jak již bylo řečeno, ne všechny nemovitosti změnily svého majitele na základě běžného a dobrovolného prodeje. Celkem 2 220 bytů a domů mělo uvedeno v typu smlouvy “Usnesení soudu o udělení příklepu v exekučním řízení…”, nebo “Usnesení soudního exekutora…”, což je o 14,6 % méně než v roce 2019.
Nejvíce zabavených bytů a domů bylo v Ústeckém kraji. Nachází se zde hned 10 z 20 katastrálních území, kde došlo k nejvíce prodejům na základě rozhodnutí soudu nebo soudního exekutora.