Po dvou měsících útlumu se celkový zájem o nemovitosti vrátil na hodnoty z loňského roku. Táhnou především chaty a chalupy. Poptávka po bytech je stále menší. Největších změn doznal trh s nájemními byty. V květnu bylo v nabídce o 35 % více bytů, než ve stejném měsíci v roce 2019. To způsobilo na některých místech výrazný pokles cen.
Analyzovali jsme veřejné nabídky nemovitostí od začátku roku do 31. 5. 2020. A zde je výsledek. Vliv pandemie koronaviru na prodejní ceny nemovitostí se zatím nijak neprojevil. To vyplývá z grafu sledující ceny za m2 ve čtyřech největších městech Česka u bytů s podlahovou plochou od 60 do 90 m2 ve velmi dobrém stavu a v osobním vlastnictví.
Vývoj nabídkových cen nemovitostí
Data jsou za byty s podlahovou plochou 60 až 90 m2 ve velmi dobrém stavu a v osobním vlastnictví
Jelikož průměrná doba inzerce nemovitostí k prodeji byla 2 až 4 měsíce i v dobách, kdy tu žádná plošná omezení byznysu nebyla, tak se nedá očekávat, že by v současné době reagovali prodávající rychleji. Zdá se, že většina z nich věří, že se vše vrátí do starých kolejí a poptávka bude stejná jako předtím.
Počet rezidenčních nemovitostí na prodej, které jsme na realitních portálech objevili, začal v květnu výrazně růst. V současné době je v inzerci o 6 % více bytů a domů, než tomu bylo v lednu. Pořád je to ale o téměř pětinu méně, než jsme evidovali v květnu 2019.
Počet aktivních nabídek k prodeji
Data jsou za byty, rodinné domy, chaty a chalupy v celém Česku.
O tom, že se realitní trh, alespoň co se týče prodejů, vrací do starých kolejí, nejlépe vypovídá následující graf znázorňující počet nových a ukončených nabídek. Počet nových nemovitostí k prodeji se přiblížil k hodnotám ze začátku roku již v dubnu. Nabídky, které z inzerce naopak zmizely, výrazně vzrostly až v květnu.
Počet nových a ukončených nabídek na prodej
Data jsou za byty, rodinné domy, chaty a chalupy v celém Česku.
Když porovnáme květen 2020 s květnem 2019, tak jsme v případě nových a ukončených nabídek na stejných hodnotách. Nutné je si však uvědomit, že zbrždění v březnu a dubnu bylo opravdu značné, a tak je co dohánět. Křivku poptávky (ukončených nabídek) táhne nahoru především zájem o chaty a chalupy. Jen chat zmizelo v posledním měsíci z realitních serverů téměř 2x více než v lednu.
Vývoj počtu ukončených nabídek dle typu nemovitosti
Data jsou za celé Česko.
Na první pohled by se mohlo zdát, že se dalo očekávat, že chaty a chalupy budou lidé kupovat spíše na jaře, kdy je slunné počasí, než v chladných zimních měsících. Nárůst poptávky je však výrazný i meziročně. V květnu 2019 zmizelo z inzerce o 30 % méně rekreačních objektů, než tomu bylo letos.
Meziroční srovnání počtu ukončených nabídek dle typu nemovitosti
Data jsou za celé Česko.
Z předchozího grafu je patrné, že poptávka po bytech se ještě zdaleka nedostala na hodnoty z loňského roku. Jen v květnu bylo ukončeno na realitních serverech o 11 % méně nabídek, než ve stejném měsíci v roce 2019. K tomu je nutné přičíst ještě deficit, který je vidět v dubnu.
Vývoj cen nemovitostí na trhu s dlouhodobými pronájmy
Velké změny se dějí na trhu s pronájmy. Jen od ledna vzrostl počet nabídek k pronájmu o 35 %. Meziročně jich Valuo.cz eviduje o 32 % více. Nejedná se tedy o sezónní výkyv.
Počet aktivních nabídek k pronájmu
Data jsou za byty v celém Česku.
Největší nárůst počtu nabídek lze pozorovat v centru Prahy, kde sloužilo tisíce nemovitostí ke krátkodobým pronájmům pro turisty. Např. na Praze 1 se nyní inzeruje o 161 % více bytů, než tomu bylo před 4 měsíci.
Počet nabídek k pronájmu v Praze
Data jsou za byty v městských částech Praha 1 až Praha 10.
Obrovský nárůst nabídky v centru Prahy tak tlačí ceny nájmů dolu. Ty se zde od ledna propadly o 22 %. Pokles cen oproti počátku roku lze sledovat i v ostatních částech hlavního města. Např. na Praze 4, kde je bytů sloužících ke krátkodobému ubytování zahraničních turistů výrazně méně, klesly ceny o 13 %.
Vývoj cen nájmů v Praze
Data jsou za byty s podlahovou plochou 60 až 90 m2 ve velmi dobrém stavu.
Co se týče celkových dat o nabídce a poptávce po rezidenčních nemovitostech, tak se může zdát, že se realitní trh vrací do normálu. Pokud budeme za „normál“ brát stav před koronavirovou krizí. Při bližším pohledu je však vidět, že poptávku táhne především zájem o rekreační objekty. Z pohledu posledních 3 měsíců je deficit poptávky po rodinných domech a především bytech stále značný. Dále je otázkou, zda se podaří ve střednědobém horizontu zaplnit mnoho nově volných bytů k pronájmu, nebo se je majitelé rozhodnou prodat. To nám ukáží až následující měsíce.“