HomeAnalýzyOd ledna do dubna se prodalo o 6 583 bytů a domů...

Od ledna do dubna se prodalo o 6 583 bytů a domů více než loni ve stejném období

Datum:

Podobné články

Výpočet reprodukční ceny: Na jakou částku by měla být pojištěna vaše nemovitost?

Reprodukční cena V červenci 2023 spustila Česká asociace pojišťoven (ČAP)...

Realizované prodeje nemovitostí: Co nám říkají data z katastru?

Při sledování trhu s nemovitostmi se často zaměřujeme nejen...

Blansko v čele poklesu cen bytů: Co odhalila naše analýza cen bytů v okresních městech?

Ceny bytů klesají napříč republikou, i přesto inzeráty visí...

Bytů se prodává nejméně za posledních sedm let

Zájem o koupi nemovitostí klesá, za první kvartál roku...

Prodeje nemovitostí rostou. Podle Českého úřadu zeměměřičské a katastrálního (ČÚZK) se prodalo za první 4 měsíce tohoto roku o 20 % více bytů a domů než za stejné období roku 2020. Největší nárůst počtu prodejů byl v Moravskoslezském kraji a to o 34 %.

Prozkoumali jsme data o všech prodejích, ke kterým dle katastru došlo od 1. 1. 2020 do 30. 4. 2021, abychom zjistili, zda koronavirová krize nějak ovlivnila počty prodaných nemovitostí. Zaměřili jsme se pouze na převody bytů a domů (těch určených k bydlení nebo rekreaci), které změnily majitele na základě kupní smlouvy. Vynechali jsme tak převody, k nimž došlo na základě rozhodnutí soudního exekutora nebo smlouvy darovací.

Vývoj počtu prodaných nemovitostí od ledna 2020 do dubna 2021

Rozhodujícím datem pro zařazení do příslušného měsíce je den, kdy ČÚZK prodej schválil. K tomu dle § 18 Zákon č. 256/2013 Sb. může dojít nejdříve 20 dnů po podání návrhu na vklad na katastr. Proto je možné na předchozím grafu vidět, že ačkoliv omezení spojená s pandemií začala v Česku platit v polovině března 2020, tak k poklesu prodejů došlo až v dubnu a květnu.

Změna počtu prodejů nemovitostí 2020 a 2021 - mapa

Pokud porovnáme první čtyři měsíce roku 2020 s rokem 2021, tak je patrné, že nemovitostí s novými vlastníky je letos o 20 % více. Největší nárůst byl ve Zlínském (30 %) a Moravskoslezském kraji (34 %). Naopak nejnižší nárůst počtu prodejů zaznamenal kraj Plzeňský, a to o 9 %.

Tabulka počtu prodaných nemovitostí od ledna 2020 do dubna 2021

Ačkoliv v březnu a dubnu letošního roku byla podobně přísná hygienická opatření jako v roce 2020, tak počty prodaných nemovitostí byly výrazně vyšší. V pěti krajích byl v dubnu 2021 meziroční nárůst prodejů bytů a domů o více než o 50 %. Počty prodaných nemovitostí se tak zvyšují i navzdory rostoucím cenám. Jen za poslední rok vzrostly ceny bytů o 17 %.

Nejnovější články