HomeAnalýzyPřehled 13 krajských měst dle růstu cen bytů

Přehled 13 krajských měst dle růstu cen bytů

Datum:

Podobné články

Výpočet reprodukční ceny: Na jakou částku by měla být pojištěna vaše nemovitost?

Reprodukční cena V červenci 2023 spustila Česká asociace pojišťoven (ČAP)...

Realizované prodeje nemovitostí: Co nám říkají data z katastru?

Při sledování trhu s nemovitostmi se často zaměřujeme nejen...

Blansko v čele poklesu cen bytů: Co odhalila naše analýza cen bytů v okresních městech?

Ceny bytů klesají napříč republikou, i přesto inzeráty visí...

Bytů se prodává nejméně za posledních sedm let

Zájem o koupi nemovitostí klesá, za první kvartál roku...

Léto pomalu, ale jistě končí. A jak si během teplých a slunečných měsíců stojí ceny nemovitostí? Ve Valuu jsme porovnali ceny tisíce bytů v osobním vlastnictví s podlahovou plochou od 60 do 90 m2 ve 13 krajských městech České republiky. Vybrali jsme pouze ty v dobrém stavu nebo po kompletní rekonstrukci a zaměřili jsme se na vývoj jejich cen v letních měsících (období červenec + srpen) v rozmezí let 2018–2021. V naší analýze jsme úplně vynechali novostavby, aby byly údaje co nejméně zkreslené.

Pro porovnání jsme použili nabídkové ceny z inzerátů. Kdybychom totiž vycházeli z údajů katastru nemovitostí, neměli bychom jak zjistit stav prodaných objektů, ani jejich přesnou podlahovou plochu. Jsme si vědomi faktu, že ani v inzerátech ne vždy uvedená plocha stoprocentně odpovídá realitě, ve většině z nich je ale víc údajů než v katastru.

Ceny ve všech zkoumaných městech se značně zvýšily. Nejvýraznější zdražování nastalo v Ústí nad Labem, kde procentuální nárůst oproti roku 2018 překročil hranici sta procent, konkrétně činí 118 %. Jen za poslední rok zde ceny vyšplhaly téměř o polovinu (44 %). A co toto číslo znamená v praxi? Před třemi lety byste za byt o velikosti 75 m2 zaplatili 1 200 000 Kč. Loni by vás ten stejný byt vyšel na 1 880 000 Kč a dnes by na cenovce stála částka 2 700 000 Kč. Jak se liší inzerované ceny od těch prodejních najdete v článku zde.

Graf Růst cen bytů v Ústí nad Labem

Druhý nejvyšší procentuální nárůst zaznamenala Ostrava, ceny zde za 3 roky vzrostly o více než 98 %, na pomyslném třetím místě stojí Zlín s nárůstem 77 %. Naopak nejméně se zvýšily v Karlových Varech (49 %) a v Praze (38 %). V hlavním městě za metr čtverečný v průměru zaplatíte 106 750 Kč, oproti tomu by vás v roce 2018 stál 77 439 Kč.

Vývoj cen bytů ve 13 krajích ČR v letech 2018-2021

V 8 zbylých krajských městech je situace podobná, nabídek na trhu je nedostatek a poptávka vysoká. Zvýšení cen bytů od roku 2018 se pohybuje od 53 % v Plzni, 54 % v Olomouci, 60 % v Hradci Králové a 61 % v Jihlavě. Větší růst cen se dotkl lidí v Liberci, a to o 65 %, v Pardubicích a v Českých Budějovicích 66 %, v Brně pak nárůst cen za m2 překročil 68 %.

Nejnovější články